eshop

Etiopie 2011

Navštívit kolébku kávy Etiopii má pro obchodníka s kávou stejný význam, jako pro muslima vykonat rituální pouť do Mekky. Etiopie je nejen pravlastí kávovníku odrůdy Arabica, šestým největším exportérem současnosti, ale především kávovým mikrokosmem s vlastními pravidly a těžko srozumitelným systémem. Nikde jinde na světě nepěstuje kávu přes milion drobných farmářů. Nikde jinde nenajdeme divoce rostoucí kávovníky a více než 2500 nezdokumentovaných odrůd. Na konci listopadu minulého roku se nám splnil malý kávový sen. V Etiopii jsme společně s několika dalšími nákupčími kávy z Evropy strávili dva týdny.

pozn.: Tento článek byl publikován v magazínu Barlife

Celý článek »

Out of the box v Praze

Už je tomu více jak 3 roky, kdy jsme psali o velmi zajímavé akci, kterou v Miláně pod jménem „Out of the Box“ pořádal výrobce kávovarů La Marzocco. Volně přeloženo, thinking out of the box znamená otevřené, nekonveční myšlení, nezatěžkané dogmaty a stereotypy (a že jich je v kávové branži především u nás dost). A taková i první akce opravdu byla! Vince Fedele z VST Apps otevřel všem zúčastněným oči a představil první exaktní měření přípravy kávy. Kávový guru George Howell naopak poutavě hovořil o konceptu výběrové kávy, který sám pomáhal tvořit. Následovalo všemi dlouho očekávané představení kávovaru Strada, který si rychle našel spousty fanoušků po celém světě.

Out of the Box se od té doby pořádal ještě dvakrát, v Itálii a  USA. Nyní se kolegům z pražírny Coffee Source podařilo tuto zajímavou akci připravit, ve spolupráci s doubleshotem, i pro české kávové fandy.

Historicky první „OOTB“ v Praze proběhne v prostoru ekotechnického muzea, staré čistírny odpadních vod města Prahy. V rámci programu proběhnou přednášky o novinkách a trendech v oboru výběrové kávy a technologií pro přípravu espressa. Účastníci si budou moci vyzkoušet i novinku kávovar Strada, umožňující libovolnou profilaci tlaku extrakce espressa, což je světový unikát. Večer po krátké pauze proběhne La Marzocco party. Po celou dobu akce bude k dispozici občerstvení (např. naše oblíbené kávové pivo Slepý krtek). Proběhnou i prohlídky podzemí staré čistírny s výkladem.

Datum akce: středa 16. května 2012

Program:

10:00 otevření pro novináře

11:30 tisková konference uvedení kávovaru Strada na trh v České republice.

12:30 otevření pro zvané hosty

13:00 zahájení OOTB

13:30-14:00 VST košíky

14:30-15:00 VŠCHT – Michal Křižka

15:30-16:00 Extract mojo – Jarda Tuček

16:30-17:00 Tlaková profilace Strada

17:00 – 19:00 barista jam strada

19:00- 20:30  uzavření prostoru – úklid. Pro návštěvníky prohlídka podzemí staré čistírny

20:30  LM party – music DJ

Pokud se chcete téhle unikátní akce zúčastnit, zaregistrujte se na emailu ootb@coffeesource.eu.

Nordic Barista Cup 2011

Nordic Barista Cup

O tom, že se na severu Evropy vypije nejvíc kávy na světě (Finsko 15 Kg na osobu/rok ) jsme věděli. Že se tu pracuje s výběrovou kávou na té nejvyšší úrovni, to jsme tušili. O tom, že si z našeho výletu do Kodaně na kávovou událost roku, konanou letos v srpnu, přivezeme i ocenění za kvalitu naší kávy, tak to jsme opravdu ani ve snu netušili.

Spolu s Jardou „Baristou“ jsme již několik zajímavých kávových akcí měli možnost navštívit. NBC (Nordic Barista Cup) je ale jednoznačně to nej nej! Přes neuvěřitelně zvládnutou organizaci, nádherné prostory, zdatné porotce, vtipné moderátory a nadupané soutěžící, až po to nejdůležitější - fantastickou kávu.

Celý článek »

Cupping Extravaganza aneb 31 odrůd na jednom stole

Tento článek jsme si v hlavě museli nechat uležet trošku déle než je obvyklé. Přeci jenom se jednalo o ojedinělou a z profesního hlediska přelomovou zkušenost.

Jedním z posledních trendů ve světě výběrové kávy je separace mikrolotů podle odrůdy kávovníku. Farmáři vycítili chuť trhu po co možná nejvíce transparentním produktu a namísto obligátních směsí začínají sklízet jednotlivé odrůdy pěkně zvlášť. Není se čemu divit. Když jsme před pár lety napsali na eshop do popisku kávy 100% Bourbon, obdrželi jsme spousty dotazů, zdali si trošku nepleteme nápoje. V současné době většina pražíren na světě nabízí několik rozličných odrůd dokonce i z jedné farmy. Zákazník tak získává unikátní možnost porovnat chuťové rozdíly, stejně jak je zvyklý např. u vína.

Když už jsme se domnívali, že máme odegustovánu většinu komerčně dostupných odrůd kávovníku Arabica a nic nás tak nemůže překvapit, přišla pozvánka z Kolumbie na nevšední akci pod názvem Cupping Extravaganza. Zpočátku vše vypadalo trošku ve stylu Gosford Parku:

„vybraní degustátoři z celého světa se potkají na luxusní farmě El Roble v horách Santanderu, aby během třídenního degustačního maratonu ochutnali 31 různých odrůd kávovníku z místní experimentální zahrady.“

Jelikož jsme pro každou srandu, rozhodli jsme se této extravagantní cupping party zúčastnit.

A stálo to za to …

Celý článek »

Soutěž Brewers Cup již 15.6.2011

UPDATE 14.6. – Soutěž Brew Cup byla bohužel pro tento rok zrušena. Mistrovství světa můžete sledovat online od středy 22. června.

Konečně je zde soutěž pro všechny kávové nadšence, kteří zrovna nemají třípáku doma v pokojíčku. World Brewers Cup bude za dva týdny slavit premiéru na mistrovství světa baristů v Maastrichtu. Vedle klasických disciplín, jako např. Latte Art, Cup Tasting a Coffee in Good Spirits se tak objeví i příprava filtrované kávy.

Nominační kolo pro ČR proběhne ve středu 15.6. v hotelu Mosaic na Karlově náměstí (info). Zúčastnit se může opravdu každý!

Jaká jsou pravidla? Podívejte se na krátké video, které soutěž moc hezky popisuje. V prvním kole musí barista během 7 minut připravit 3 separátní šálky za použití kávy, která je pro všechny soutěžící identická (dodaná organizátorem akce). V tomto kole není nutná žádná prezentace. Hodnotí se pouze chuť kávy.

Ve finále již má soutěžící možnost připravit a představit svou vlastní kávu. Časový limit je zde 10 minut. 70% bodů je za chuť, 30% za prezentaci.

Jednoduché, že? Metoda přípravy může být zcela libovolná. Aeropress, V60, Vacuum Pot, French Press atd. Detailní pravidla najdete na stránce soutěže. Hodnotící formuláře taktéž.

Poprvé jsme tento formát měli možnost vidět před měsícem na SCAA v Houstonu a dle našeho názoru se soutěž moc povedla. V prvním kole připravovali všichni baristé geishu z farmy Hacienda La Esmeralda, která zrovna nepatří mezi jednoduché kávy. Byly k vidění klasické metody, ale i některé hodně novátorské. Pár fotek zde.

Pokud se rozhodnote soutěžit s naší kávou, rádi vám poskytneme jedno balení zdarma dle výběru. K dispozici vám dáme také všechny možné alternativní metody přípravy (konvičky Buono, hořáky na vacuum poty atd.). Pište prosím na info@doubleshot.cz

Filtrované kávě zdar!